ЗМІЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ  ГОЛОВА 

Голодніков Павло Вікторович 

 

вул.Адміністративна, 9, м.Зміїв Чугуївського р-ну Харківської обл., 63404

 

(05747) 34523

 

Електронне листування

02a01fab5a5dd2a8ce2e595f6794d929

СКАЗ – СМЕРТЕЛЬНА НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЛЮДЕЙ І ТВАРИН!

Picture1 17062024 2На території Харківської області триває загострення епізоотичної ситуації (епізоотія, спалах)  щодо сказу серед диких, домашніх та свійських (сільськогосподарських) тварин. Це надзвичайно підвищує ризики зараження людини. Да даними ДУ«Харківський ОЦКПХ МОЗ» з початку року в Харківський області померли від сказу вже дві людини. Для порівняння: за попередні 10 років у Харківській області зареєстровано тільки 2 випадки сказу у людини. В обох випадках захворювання виникло після отримання пошкоджень, покусів пальців рук від котів, за медичною допомогою після нанесених травм, люди не звертались, вважаючи їх незначними та не усвідомлюючи небезпеки. 
За матеріалами Центру громадського здоровя МОЗ України  cказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу, хвороба невиліковна, завжди призводить до смерті! 
Причини захворювання і шляхи пердачі інфекції.  
Джерелом вірусу сказу є дикі та свійські хижі тварини. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потраплання зараженої слини на слизові оболонки. У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки а в дикій природі — лисиці та вовки. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.
Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до закладу охорони здоров’я — антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. 
Симптоми сказу у тварин залежать від стадії захворювання:
- початкова стадія (триває до п’яти днів). Хворі тварини гризуть місце укусу, мають слабкий апетит та їдять неїстівне, спостерігається слинотеча, блювота. За поведінкою ласкаві, примхливі та насторожені одночасно;
- збуджена стадія (2-3 дні). Поведінка хворих тварин змінюється, вони стають агресивними, збудженими, намагаються утекти та нападають на людей і тварин. Змінюється харчування – тварини гризуть землю і їдять неїстівне. Спостерігаються конвульсії, параліч та косоокість;
- паралітична стадія (2-4 дні). Тварини виснажені, спостерігається повний параліч, який призводить до смерті.
Профілактика сказу дуже важлива, необхідно регулярно вакцинувати свійських тварин від сказу; не торкатися диких чи безпритульних тварин, не підгодовувати їх; стерегтися безпритульних та диких тварин, які не бояться самі до вас підходити.
Якщо вже тварина вас вкусила чи обслинила (особливо дика чи безпритульна):
- негайно зверніться до лікаря!
- якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення.
- пройдіть курс антирабічних щеплень, якщо лікар їх призначить.
- ні в’якому разі не припиняйте курс щеплень і не порушуйте режим поведінки під час нього. 
Перша медична допомога після укусу: може статися так, що лікар знаходиться далеко і ви не можете потрапити до нього одразу. В такому разі ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хвилин мильною водою, дезінфектантами або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.
 
Пам’ятайте, зволікання може коштувати вам життя!  
 
Підготовано за матеріалами Центру громадського здоров’я  України

https://phc.org.ua/news/skaz-scho-varto-znati-i-yak-uberegtisya

© 2024. Зміївська міська рада. Всі права захищені. Joomla! — безкоштовне програмне забезпечення, яке розповсюджується за ліцензією GNU Загальна Публічна Ліцензія.